Πέμπτη 9 Απριλίου 2015

SKODA ΞΑΝΘΗ ... ΜΕ ΚΛΕΪΤΟΝ ΠΕΡΑΣΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ 0-1 ( VIDEO )

Άλμα πρόκρισης στον τελικό έκανε η Ξάνθη. Οι Θρακιώτες νίκησαν τον Ηρακλή όχι γιατί ήταν καλύτεροι αλλά γιατί διέθεταν τον Κλέιτον. Ο Βραζιλιάνος δείχνοντας την κλάση του , πέτυχε ένα υπέροχο γκολ που έκρινε τελικά και τον αγώνα (0-1).

Θέμα ποιότητας (βλέπε Κλέιτον) και αποτελεσματικότητας ήταν ο αγώνας στο Καυταντζόγλειο με τον Ηρακλή να είναι καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αλλά να αδυνατεί να μετουσιώσει την υπεροχή του σε γκολ

Η κλάση του Κλέιτον

Τα πράγματα έγιναν δύσκολα για τον Ηρακλή από τα πρώτα λεπτά του αγώνα καθώς ο στόχος του… μηδέν στην άμυνα πήγε περίπατο στο 7’. Ο Κλέιτον δείχνοντας τη μεγάλη του κλάση με πολύ όμορφη προσπάθεια και σουτ, έδωσε το προβάδισμα στην Ξάνθη. Το γκολ του Βραζιλιάνου άλλαξε τις ισορροπίες και επέτρεψε στην ομάδα του Λουτσέσκου να παίξει πιο αμυντικά για να προστατεύσει το 0-1 ενώ ο Ηρακλής έπρεπε να γίνει άμεσα πιο επιθετικός. Όπως και έγινε…

Στο 8’ οι κυανόλευκοι έχασαν διπλή ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Ρομάνο και μέχρι το ημίωρο επέβαλαν το ρυθμό τους χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να ισοφαρίσουν. Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, οι μέσοι του Ηρακλή έκαναν αρκετά λάθη και η Ξάνθη έγινε πιο απειλητική στις αντεπιθέσεις με τον Κλέιτον να χάνει πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 42’ για το 0-2.

Ο Περόνε πέταξε τις ευκαιρίες

Δυνατά αλλά και αναποτελεσματικά μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής. Ο Περόνε είχε δύο ευκαιρίες να φτάσει στην ισοφάριση αλλά τις σπατάλησε και οι κυανόλευκοι ήταν αναγκασμένοι να ρισκάρουν ακόμα περισσότερο για να φτάσουν στο γκολ μέχρι τη λήξη του αγώνα και να αυξήσουν τις πιθανότητες πρόκρισης στον τελικό.

Οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου τα έδωσαν όλα αλλά η καλά οργανωμένη άμυνα της Ξάνθης άντεξε, κράτησε το μηδέν και μαζί με τη μεγάλη νίκη με 0-1, έκανε και άλμα προς το ΟΑΚΑ. Υπάρχει, όμως και ο δεύτερος αγώνας και ο Ηρακλής οφείλει να διεκδικήσει τις πιθανότητες που έχει…

Ηρακλής: Γιαννίκογλου, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς (61’ Κάσσος), Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Ιντζόγλου,
Πουρτουλίδης (83’ Τσιλιγκίρης), Ρομάνο, Περόνε, Τσιλιανίδης (70’ Λουκίνας), Κυριακίδης

Ξάνθη: Κυριακίδης, Μπέρτος, Περέιρα, Σολτάνι (71΄ Βάλτερ), Λουσέρο, Ομπόντο, Βασιλακάκης, Κλέιτον (80’ Παπαστεριανός), Γούτας, Καρυπίδης, Ράνος (77’ Καπετάνος)

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΔΕΙΤΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΒΙΝΤΕΟ

ΑΡΧΙΖΕΙ Ο ΑΓΩΝΑΣ

5' Ο Ηρακλής προσπαθεί να επιβάλλει το ρυθμό του στο γήπεδο έχοντας περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή του

7' ΓΚΟΛ για την Ξάνθη. Ο Κλέιτον με όμορφη προσπάθεια στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Φέρει ευθύνη η άμυνα του Ηρακλή

8' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Ρομάνο έκανε το σουτ και οι αμυντικοί της Ξάνθης έδιωξαν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή

23' Σουτ του Ρομάνο, απέκρουσε ο Κυριακίδης

24' Ευκαιρία για την Ξάνθη σε επικίνδυνη εκτέλεση κόρνερ του Κλέιτον

30' Ο Ηρακλής είναι καλύτερος, πιέζει αλλά το γκολ του Κλέιτον κάνει τη διαφορά υπέρ της Ξάνθης

40' Η Ξάνθη επιχειρεί να απειλήσει με δυνατά σουτ των Κλέιτον, Σολτάνι προκειμένου ν εκμεταλλευτεί τον αέρα

42' Ευκαιρία για την Ξάνθη με σουτ του Κλέιτον και απέκρουση του Γιαννίκογλου

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

54' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή με το σουτ του Περόνε στο τετ α τετ να αποκρούεται από τον Κυριακίδη

65' Ο Ηρακλής προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση χωρίς ωστόσο στα τελευταία λεπτά να γίνεται απειλητικός

75' Τελευταίο τέταρτο του παιχνιδιού και ο Ηρακλής ρισκάρει ακόμα περισσότερο

82' Έχει εγκλωβιστεί ο Ηρακλής τα τελευταία λεπτά

85' Ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Φερνάντεζ, τον πρόλαβε ο Γιαννίκογλου