Τετάρτη 27 Απριλίου 2016

Ο χάρτης των πρωταθλητών ΕΠΣ στα μπαράζ ανόδου στη Γ' Εθνική

Ολοκληρώνονται την επόμενη εβδομάδα και τα τελευταία πρωταθλήματα των ΕΠΣ ανά την Ελλάδα και διαμορφώνεται ο τελικός χάρτης των 56 ομάδων που θα διεκδικήσουν την άνοδο στη Γ' Εθνική κατηγορία. Το super-fm.gr με τη βοήθεια του sportsup.gr «χαρτογραφεί» τα μπαράζ ανόδου. Οι πρωταθλητές, οι βαθμοί τους και πόσο πίσω άφησαν τους ανταγωνιστές τους.
Πριν απ' αυτό, όμως, ας δούμε πρώτα κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία:
Οι ομάδες που συγκέντρωσαν τους περισσότερους βαθμούς στα πρωταθλήματά τους είναι:
1) Απόλλων Λάρισας 93 (ΕΠΣ Λάρισας)
2) Ρόδος 91 (ΕΠΣ Δωδεκανήσου)
3) Βελισσάριο 90 (ΕΠΣ Ηπείρου)
Ενώ τα μεγαλύτερα ονόματα από άποψη ιστορίας στο Ελληνικό ποδόσφαιρο και συμμετοχής σε μεγαλύτερες κατηγορίες που συμμετάσχουν στα μπαράζ είναι:
- Αχαϊκή
+ Βελισσάριο, Ναυπακτιακός, Τηλυκράτης , Oδυσσέας Αναγέννησης που έχουν ξανά συμμετοχές σε Β' και Γ' Εθνική

Ο χάρτης των μπαράζ
1ος όμιλος (Έβρος, Θράκη, Ξάνθη, Καβάλα)
ΑΕ Διδυμοτείχου (κατέκτησε την πρώτη θέση με 49 βαθμούς έναντι 42 της Ένωσης Άνθειας Αρίστεινου)
Δόξα Προσκυνητών (πρωτιά και μετά τα play off με 45 βαθμούς έναντι 31 του ΠΑΟΚ Κοσμίου)
Ηρακλής Καβάλας (κατέκτησε την πρώτη θέση με 78 βαθμούς έναντι 77 του Αετού Ορφανού)
Ορφέας Ξάνθης (κατέκτησε την πρώτη θέση με 56 βαθμούς έναντι 54 της Αναγέννησης Θαλασσιάς)

2ος όμιλος (Δράμα, Μακεδονία 1, Μακεδονία 2, Σέρρες)
Δόξα Πετρούσας (κατέκτησε την πρώτη θέση με 70 βαθμούς έναντι 64 του Ορφέα Χωριστής)
Μακεδονικός (πρώτη θέση με 76 βαθμούς έναντι 64 του ΑΟ Καρδίας)
ΑΟ Καρδίας (επικράτησε του Θερμαϊκού Θέρμης στα μπαράζ της δεύτερης θέσης)
Απόλλων Παραλιμνίου ή Οδυσσέας Αναγέννησης (οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν σε τρίτο αγώνα μπαράζ μετά τις δύο μεταξύ τους ισοπαλίες)

3ος όμιλος (Ημαθία, Κιλκίς, Πέλλα, Χαλκιδική)
ΦΑΣ Νάουσα (κατέκτησε την πρώτη θέση με 67 βαθμούς έναντι 67 του ΑΣ Ειρηνούπολης)
Πάικο Γουμένισσας (πρώτη θέση μετά από play off, 5-2 στον τελικό τον ΠΑΟΝΕ Επταλόφου)
Αλμωπός Αριδαίας (κατέκτησε την πρώτη θέση με 74 βαθμούς έναντι 64 του Εδεσσαϊκού)
Στρατώνι (κατέκτησε την πρώτη θέση με 75 βαθμούς έναντι 63 της Νέας Καλλικράτειας)

4ος όμιλος (Γρεβενά, Καστοριά, Κοζάνη, Φλώρινα)
ΑΕ Ποντίων (κατέκτησε την πρώτη θέση με 57 βαθμούς έναντι 41 του Πυρσού Γρεβενών)
Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας (ισοβάθμησε με 65 βαθμούς στην πρώτη θέση με την Αστραπή Μεσοποταμίας)
Μακεδονικός Φούφα (κατέκτησε την πρώτη θέση με 75 βαθμούς έναντι 74 του Μακεδονικού Σιάτιστας)
Μακεδονικός Αγ.Παντελεήμονα (πρώτη θέση μετά από play off, 19 βαθμούς έναντι 16 του Ερμή Αμυνταίου)

5ος όμιλος (Ήπειρος, Θεσπρωτία, Κέρκυρα, Τρίκαλα)
ΑΟ Βελισσαρίου (κατέκτησε την πρώτη θέση με 90 βαθμούς έναντι 78 της Δόξας Κρανούλας)
Δόξα Γαρδικίου (πρώτη θέση μετά από play off, 28 βαθμούς έναντι 24 του Αστέρα Παραποτάμου)
Αστέρας Πετρίτη (κατέκτησε την πρώτη θέση με 64 βαθμούς έναντι 51 του ΑΠΣ Όλυμπος)
Μαύροι Αετοί Ελευθεροχωρίου (κατέκτησε την πρώτη θέση με 81 βαθμούς έναντι 76 του ΠΟ Φήκης)

6ος όμιλος (Θεσσαλία, Καρδίτσα, Λάρισα, Πιερία)
Ηρακλής Βόλου (επικράτησε στον τελικό των πρωταθλητών του ΓΣ Αλμυρού σε διπλά παιχνίδια)
ΑΟ Σελλάνων (πρώτη θέση μετά από play off, 17 βαθμούς έναντι 14 του Ατρόμητου Παλαμά)
Απόλλων Λάρισας (κατέκτησε την πρώτη θέση με 94 βαθμούς έναντι 89 του Αχιλλέα Φαρσάλων)
Διαγόρας Σεβαστής (επικράτησε με 2-1 του Όλυμπου Λεπτοκαριάς στον τελικό των play off)

7ος όμιλος (Βοιωτία, Εύβοια, Ευρυτανία, Φθιώτιδα)
Θήβα (κατέκτησε την πρώτη θέση με 79 βαθμούς έναντι 73 του ΑΠΟ Αμβρυσσέας)
Ένωση Απολλώνιου & ΑΟ Ιστιαίας (κατέκτησε την πρώτη θέση με 61 βαθμούς έναντι 58 του Ταμυναϊκού Αλιβερίου)
Αίολος (πρώτη θέση μετά από play off, 20 βαθμούς έναντι 18 του ΑΠΟΚ Βελούχι)
Ολυμπιακός Λαμίας (κατέκτησε την πρώτη θέση με 88 βαθμούς έναντι 74 της Μαλεσίνας)

80ς όμιλος (Αιτωλοακαρνανία, Άρτα, Πρέβεζα, Φωκίδα)
Ναυπακτιακός (πρώτη θέση μετά από play off, 20 βαθμούς έναντι 19 του Νέου Θέρμιου Απόλλων)
Αμβρακία Κωστακιών ή Σκουφάς Κομποτίου (αγωνίζονται την Τετάρτη 27/4 για την πρωτιά στα play off. Σε περίπτωση ισοπαλίας η Αμβρακία)
Τυλυκράτης Λευκάδας (επικράτησε με 1-0 του Πανλευκάδιου στον τελικό των play off)
Αστέρας Ιτέας (πρώτη θέση μετά από play off, 27 βαθμούς έναντι 19 του Απόλλων Ευπαλίου)

90ς όμιλος (Αθήνα 1, Αθήνα 2, Πειραιάς 1, Πειραιάς 2)
Αιγάλεω (κατέκτησε την πρώτη θέση στον 1ο όμιλο με 78 βαθμούς έναντι 66 του Χαραυγιακού)
Άγιος Ιερόθεος (κατέκτησε την πρώτη θέση στον 2ο όμιλο με 77 βαθμούς έναντι 57 του ΑΟ Περιστερίου)
Αετός Κορυδαλλού (κατέκτησε την πρώτη θέση στον 1ο όμιλο με 79 βαθμούς έναντι 73 της Οδηγήτριας)
Προοδευτική (κατέκτησε την πρώτη θέση στον 2ο όμιλο με 84 βαθμούς έναντι 79 του ΑΠΟ Κερατσίνι)

100ς όμιλος (Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, Λέσβος, Χίος)
ΑΣ Ρόδος (κατέκτησε την πρώτη θέση με 91 βαθμούς έναντι 73 του Αντίμαχου)
Πανθηραϊκός (πρώτη θέση μετά από play off, 33 βαθμούς έναντι 22 του ΑΟ Μυκόνου)
Αίγειρος Μυστεγνών (επικράτησε με 1-0 του Ηρακλή Ατσικής στον τελικό του πρωταθλήματος)
ΕΦΚ Ποσειδών (κατέκτησε την πρώτη θέση με 64 βαθμούς έναντι 53 του Ηρακλή Θυμιανών)

110ς όμιλος (Ανατ. Αττική, Δυτ. Αττική, Κόρινθος, Σάμος)
Θύελλα Ραφήνας (κατέκτησε την πρώτη θέση με 76 βαθμούς έναντι 61 του Παλληνιακού)
ΑΟ Ζωφριάς (κατέκτησε την πρώτη θέση με 61 βαθμούς έναντι 57 του Μανδραϊκού)
ΑΟ Ζευγολατιού (κατέκτησε την πρώτη θέση με 83 βαθμούς έναντι 80 του ΑΟ Κορίνθου)
ΑΨΕΣ Πυθαγόρα (πρώτη θέση μετά από play off, 22 βαθμούς έναντι 17 της ΑΕ Καρλοβασίου)

120ς όμιλος (Αχαΐα, Ζάκυνθος, Ηλεία, Κεφαλλονιά/Ιθάκη)
Αχαϊκή (κατέκτησε την πρώτη θέση με 75 βαθμούς έναντι 74 του Ατρόμητου Πατρών)
Ζακυνθιακός ή ΑΟ Τσιλιβή (αγωνίζονται την Τρίτη 26/4 για την πρωτιά στα play off)
Αστέρας Αμαλιάδας/Πανόπουλο (κατέκτησε την πρώτη θέση με 73 βαθμούς έναντι 57 του Ξενοφώντα Κρεστένων)
ΑΟ Κεφαλληνίας ή ΑΟ Εικοσιμίας ή Παλληξουριακός (την Τετάρτη 4/5 η τελευταία αγωνιστική των play off)

130ς όμιλος (Αργολίδα, Αρκαδία, Λακωνία, Μεσσηνία)
Ένωση Λέρνας (κατέκτησε την πρώτη θέση με 71 βαθμούς έναντι 63 του Ερμή Κιβερίου)
Δόξα Μεγαλόπολης (επικράτησε με 3-1 του Πανθυρεατικού στον τελικό του πρωταθλήματος)
Ολυμπιακός Γυθείου (κατέκτησε την πρώτη θέση με 65 βαθμούς έναντι 59 του Μλαϊκού)
Τσικλητήρας Πύλου (κατέκτησε την πρώτη θέση με 72 βαθμούς έναντι 66 του ΑΟ Κυπαρισσίας)

140ς όμιλος (Ηράκλειο, Λασίθι, Ρέθυμνο, Χανιά)
Ατσαλένιος (πρώτη θέση στην ειδική βαθμολογία, 36 βαθμούς έναντι 22 του Ρούβα)
ΟΦ Ιεράπετρας (κατέκτησε το πρωτάθλημα με 10 βαθμούς διαφορά από τον ΑΟ Αγίου Νικολάου)
Άρης Ρεθύμνου (κατέκτησε την πρώτη θέση με 80 βαθμούς έναντι 77 της ΑΕ Μυλοποτάμου)
ΙΝΚΑ (κατέκτησε την πρώτη θέση με 44 βαθμούς έναντι 39 του Πανακρωτηριακού)

(Με πληροφορίες από Αργύρη Τσιγγενόπουλο για το SportsUp)